Przedszkole Miejskie nr 8 w Dębicy

BOŻE NARODZENIE TUŻ, TUŻ…

Święta Bożego narodzenia każdemu kojarzą się inaczej. Jednak w przeważającej części na myśl przychodzą nam: choinka, Mikołaj i prezenty. Te ostatnie to coś, na co czekają zwłaszcza najmłodsi. Chciałabyś, aby Twój maluszek w pełni zrozumiał ideę Bożego Narodzenia, a świąteczny czas nie oznaczał dla niego wyłącznie podarunków? Aby dziecko w pełni poczuło magię Świąt i zrozumiało, że to także czas dla najbliższych, warto je do tego wcześniej przygotować. Zobacz, jak możesz to zrobić.
W tradycji chrześcijańskiej, Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świat, upamiętnia bowiem narodziny Jezusa Chrystusa. Jeśli i Tobie zależy na podtrzymywaniu tradycji, wprowadź malca w temat pojawienia się na świecie Dzieciątka Jezus, wytłumacz, dlaczego w ogóle obchodzimy Święta, po co ubieramy choinkę i dlaczego dzielimy się opłatkiem.
Świąteczna atmosfera
Już od początku grudnia rozpoczynamy odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia, często z pomocą np. kalendarzy adwentowych. Sklepy kuszą pięknymi dekoracjami, w telewizyjnych reklamach rozbrzmiewają świąteczne piosenki, Twoja skrzynka pocztowa wypchana jest ulotkami promocyjnymi, oczywiście ze świątecznymi ofertami. A serce? No cóż serce pełne jest radości, bo już niedługo Święta.
Zabiegana i zapracowana próbujesz pamiętać o wszystkim: choinka, ozdoby, prezenty, karp i nowa kreacja na Wigilię. Masz mętlik w głowie? Co jeszcze? Czy o czymś nie zapomniałaś? Czy już wszystko kupione, załatwione, zapłacone? Tymczasem, aby Twój maluszek w pełni zrozumiał ideę Bożego Narodzenia, a Święta nie kojarzyły mu się wyłącznie z prezentami, warto w okresie przedświątecznym nieco zwolnić. (pamiętaj, że wiele rzeczy możesz zorganizować ze sporym wyprzedzeniem). Wykorzystaj czas spędzony z dzieckiem na opowiedzenie mu o znaczeniu Świąt. Zaproponuj także, aby zaangażowało się w przygotowania. To da mu wiele frajdy, ale także pozwoli Wam wspólnie spędzić czas i dobrze się bawić.
To już tuż, tuż…
Zapewne Twoje dziecko jest jeszcze za małe, aby zagłębiać się w adwentowe szczegóły. W zupełności wystarczy, jeśli opowiesz mu, że Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa.
W tym okresie, na który składają się cztery niedziele, księża odprawiają msze-roraty w fioletowych, symbolizujących czas pokuty, szatach. Podczas oczekiwania na Święta opowiedz dziecku, dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie. Zapoznaj go z historią malutkiego Jezusa i jego rodziców. Świetną pomocą będzie tu obrazkowa Biblia dla dzieci. Pomyśl także o wspólnym przygotowaniu szopki bożonarodzeniowej. Będzie to nie tylko piękna świąteczna dekoracja, ale także wspaniała zabawa dla Was wszystkich i kolejna okazja do rozmowy o Świętach i ich genezie.

Choinka, prezenty i zapach piernika…
W żadnym domu nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Poproś smyka, aby pomógł Ci zrobić ozdoby na choinkę i opakowania na prezenty dla najbliższych. Wspólnie powycinajcie śnieżynki, zróbcie aniołki i bożonarodzeniowe kartki. Papier do pakowania prezentów możecie przyozdobić stemplami z ziemniaka albo odciśniętymi paluszkami dziecka, wcześniej zanurzonymi w kolorowej farbie (odciski mogą imitować bombki na choince albo świąteczne światełka, a nawet płatki śniegu).

    Każde dziecko wie, że Boże Narodzenie to czas,             w którym dostaje się prezenty. To dobry moment by pokazać dziecku, że nie chodzi wyłącznie od otrzymywanie ich (od Mikołaja), ponieważ także najbliżsi obdarowują się wówczas prezentami. Warto pokazać dziecku jak dużą frajdę może sprawić dawanie, zwłaszcza gdy jest to własnoręcznie zrobiony upominek. To może być prosta ozdoba na choinkę, na przykład z surowego makaronu, oprawiony w ramkę rysunek czy cokolwiek innego.

Święta to także raj dla zmysłów i rozkosz dla podniebienia. Wspominając dzieciństwo na pewno Boże Narodzenie przywodzi nam na myśl zapach pomarańczy, piernika, goździków i innych pyszności. Wciągnij maluszka do świątecznych przygotowań. Niech pomoże Ci mieszać ciasto, przygotowywać farsz, zlepiać pierogi, … A może wspólnie upieczecie ciasteczka lub pierniczki, które później zawiesicie na choince?

Puste miejsce przy stole
Poproś malca, aby ułożył talerze na stole wigilijnym, włożył pod obrus sianko, rozłożył sztućce lub serwetki. Dla dziecka to duża frajda, a dla Ciebie dobra okazja, żeby nauczyć dziecko podstaw savoir-vivre. Wytłumacz maluszkowi, dlaczego warto zostawić jedno puste miejsce przy stole i z jakiego powodu nie ugotowałaś jego ukochanej pomidorówki, ale 12 zupełnie innych potraw. Opowiedz o tym, co one symbolizują i zachęć dziecko do spróbowania każdej z nich, choć po małym kęsie. Może pozna nowe ulubione smaki?
Hej kolęda, kolęda…
Dzielenie się opłatkiem z najbliższymi dla małego dziecka może być krępującym przeżyciem. Aby nie czuło się zawstydzone, już wcześniej poćwiczcie składanie życzeń.
Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, aby nauczyć się kolęd, warto wcześniej poćwiczyć. Maluch na pewno będzie szczęśliwy, jeśli będzie znał tekst i będzie mógł dołączyć się do śpiewającej rodziny.
Gdy emocje już opadną, kolacja zostanie zjedzona, kolędy odśpiewane, poświęćcie trochę czasu i uwagi maluchom. Sprawcie, aby ten świąteczny czas był dla nich magiczny i wyjątkowy. Postarajcie się, aby to Boże Narodzenie na długo pozostało w ich pamięci. Bo czy jest coś wspanialszego niż wspomnienie Świąt z dzieciństwa?

Autor: Katarzyna Moryc