Przedszkole Miejskie nr 8 w Dębicy

Słoneczna ósemka

 

   

Wydarzenia

   2019/2020


Zapraszamy do wspólnego odliczania do rozpoczęcia kolejnych wakacji:

09.2019 r.

Pierwsze dni Mróweczek i Słoneczek w przedszkolu

Jak to dobrze, że znów jesteśmy w przedszkolu!

Dla najmłodszych przedszkolaków to początek wielkiej przygody, ale dla starszych dzieci to kolejny wspaniały rok, który dostarczy wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Piękne sale, kolorowe zabawki, ciekawe książki doczekały się wreszcie przybycia przedszkolaków.

Te pierwsze dni w przedszkolu szczególnie przeżywają dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły jego próg: grupa „Mróweczki” i grupa „Słoneczka”.

Jeszcze trudno im się rozstać z rodzicami, dopiero uczą się wszystkich zachowań
i zasad, ale dzięki Paniom wychowawczyniom szybko adoptują się do nowych warunków.

Zapraszamy do galerii!

W tym roku nasze przedszkole realizuje Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programować”. Grupa Motylki i Pszczółki pierwsze zadanie ma już za sobą. Temat zajęć brzmiał: „Witaj przedszkole”. Przedszkolaki podczas zajęć kształtowały orientację w przestrzeni oraz orientację na kartce papieru, a także rozwijały umiejętność planowania.

To początek przygody z kodowaniem, który będziemy dalej realizować.

 

11.09.2019 r.

Kodowanie na dywanie u Motylków i Pszczółek

20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków, gdyż został on uchwalony Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Tego dnia wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Radość, śmiech i wspaniała zabawa towarzyszyła przedszkolakom przez cały dzień. Nie zabrakło dyplomów i medali wzorowego przedszkolaka. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech towarzyszył im każdego dnia!

 

20.09.2019 r.

Dzień Przedszkolaka

Dnia 23 września witaliśmy w naszym przedszkolu - Panią Jesień. Jesień przyniosła ze sobą wspaniałe dary, które znalazły miejsce w kąciku przyrody: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki, dynie, jabłka. Każda grupa podczas zajęć poprzez wspólne zabawy i pląsy świętowała nadejście nowej pory roku. Następnie wszyscy udali się na spacer alejami osiedla, trzymając w ręku przygotowane oznaki jesieni i obserwując zjawiska przyrodnicze nowej pory roku - jesieni

 

23.09.2019 r.

Powitanie jesieni

W dniu 27 września nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w akcji „Sprzątania świata” i oczyszczały z odpadów nasze osiedle. Dzieci były pełne entuzjazmu i zadowolenia. Wyposażone w rękawice ochronne i worki na odpady sprzątały znajome uliczki.

Głównym celem tej akcji było ukazanie skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienia konieczności dbania o naszą przyrodę i recykling śmieci. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują dobrymi ekologicznymi nawykami.

 

27.09.2019 r.

Akcja „Sprzątanie świata”

Od najmłodszych lat, uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny jak i w życiu przedszkola. Równie ważne jest Święto Chłopców, które Mróweczki obchodziły 30 września. W tym dniu dziewczynki pomagały swoim kolegom w sali, nie zapomniały o pięknych życzenia, uściskach i drobnych upominkach. Mamy nadzieję, że chłopcy w tym dniu czuli się wyjątkowi.

 

30.09.2019 r.

Dzień chłopaka u Mróweczek

Dnia 30.09. u Motylków odbyło się spotkanie z mamą Blanki w ramach realizacji zadania „Rodzic - ciekawy zawód”. Pani Gosia opowiedziała dzieciom na czym polega praca kelnerki. W ciekawy sposób zaprezentowała umiejętność zamawiania dań w restauracji, układania sztućców oraz sztukę noszenia tacy. Każde dziecko mogło samo spróbować swoich sił w wykonaniu zadania. Bardzo dziękujemy Pani Gosi za przybliżenie dzieciom pracy kelnerki i zapraszamy innych rodziców do opowiedzenia o swoim zawodzie. Celem spotkań będzie poznanie różnorodnych zawodów oraz zachęcanie rodziców do nawiązania współpracy z przedszkolem.

 

30.09.2019 r.

Motylki poznają zawód Kelnera

We wtorek 01.10. dzieci z grupy Żabki razem z Paniami robiły przetwory na zimę - ogórki kiszone. Przed zajęciem wspólnie przygotowały potrzebne produkty: czosnek, chrzan, koper, wodę, sól i oczywiście ogórki. Dzieci wspólnie układały je do słoików, dokładały niezbędne przyprawy, zalewały wodą i solą. Następnie gotowe słoiki umieściły w kąciku przyrody. Żabki z niecierpliwością czekają kiedy będą mogli skosztować swoich przetworów.

 

01.10.2019 r.

Kiszenie ogórków u Żabek

Tego dnia w naszym przedszkolu gościliśmy Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. Przedszkolaki miały możliwość spotkania się z prawdziwym rycerzem, któremu towarzyszyła księżniczka. Dzieci poznały Kodeks Rycerski i dowiedziały się, czym należy się kierować by zostać rycerzem. Zobaczyły prawdziwe miecze, młoty, tarcze, dyby oraz prawdziwy strój i zbroje rycerza oraz księżniczki. Odbył się również konkurs wśród przedszkolaków na najsilniejszego rycerza. Mali rycerze przymierzali strój giermka i trzymali ciężkie miecze, zaś małe księżniczki brały lekcje tańca. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki wykonały pamiątkowe zdjęcie. Widowisko to przybliżyło dzieciom czasy średniowiecza i obyczaje tej epoki.

 

10.10.2019 r.

Spotkanie z Rycerzem i Księżniczką

Tego dnia w grupach starszych IV, V, VI odbyło się pierwsze spotkanie z Panią Bibliotekarką w ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną
w Dębicy - Odział dla dzieci. Pani Asia przeczytała dzieciom bajki pt: „Turlututu, magiczne przygody” oraz „Turlututu idzie na randkę”. Bajki wywołały u naszych przedszkolaków dużo uśmiechu i radości na twarzy, jednocześnie zachęciły słuchaczy do naśladowania śmiesznych odgłosów jakie wydawali bohaterowie bajek. Bibliotekarka zapraszała dzieci do odwiedzania biblioteki i czytania książeczek. Mamy nadzieję, że wizyty Pani z Biblioteki zachęcą najmłodszych czytelników do wypożyczania książeczek i ich czytania.

 

10.10.2019 r.

Spotkanie z Panią z Biblioteki - Dzień Głośnego Czytania

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna ciepła, słoneczna pogoda zachęciła przedszkolaków z grupy Żabki i Słoneczka do spaceru po parku. Dzieci obserwowały przyrodę w celu poszukiwania oznak jesieni. Żabki zbierały kolorowe liście, robiły bukiety do flakonu przedszkolnego, który ozdobił ich kącik przyrody. Dla Słoneczek najradośniejszym momentem była zabawa wśród liści. Dzieci zadowolone i z pełnym bagażem doświadczeń przyrodniczych wróciły do przedszkola.

 

15.10.2019 r.

Wyjście Grupy Żabki i Słoneczka do parku

Co to jest las? Na zajęciach dydaktyczno - wychowawczych Słoneczka obejrzały film przyrodniczy pod tytułem „Co to jest las?”. Podczas projekcji filmu przedszkolaki dowiedziały się co to jest warstwowa budowa lasu oraz poznały jego mieszkańców, zarówno rośliny  jak i zwierzęta. Dzieci dowiedziały się  również jak powinny zachowywać się w lesie. Z zainteresowaniem słuchały leśnych opowieści wiewiórki, która oprowadzała ich po swoim domu, jakim jest LAS.

 

15.10.2019 r.

Słoneczka poznają „Co to jest las?”

18 października Motylki gościły w swojej grupie mamę Helenki w ramach realizacji zadania „Rodzic - ciekawy zawód”. Pani Natalia jest nauczycielem
i poprzez różnorodne formy działania pokazała jak wygląda praca nauczyciela
i jaka jest jego rola. Korzystając z okazji, że kilka dni wcześniej obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, dzieci z grupy III złożyły Pani Natalii gorące życzenia. Bardzo dziękujemy mamie Helenki za poświęcony dla nas czas, współpracę
i prezenciki dla dzieci. 

 

18.10.2019 r.

Motylki poznają zawód nauczyciela

Tego dnia nasze przedszkole włączyło się do akcji zbiórki pieniędzy na operację chorej Różyczki. Poparliśmy również akcję zbierania  nakrętek na ten cel. Nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wspierali tą inicjatywę. W puszkach uzbieraliśmy kwotę 2 363 63. Mamy nadzieję, że poprzez takie akcję uwrażliwiamy naszych wychowanków na potrzeby innych ludzi, szczególnie dzieci oraz kształtujemy w nich chęć niesienia pomocy. Rodzice małej Różyczki są bardzo wdzięczni i napisali PODZIĘKOWANIE dla naszego Przedszkola:

„Jesteśmy bardzo wdzięczni cudownym Przedszkolakom, Ich Rodzicom, Paniom, Pani Dyrektor z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Dębicy za możliwość przeprowadzenia zbiórki pieniążków na operację Róży, a także oczywiście, poparcie naszej nakrętkowej akcji. Dziękujemy za dobre serduszka.

 

23.10.2019 r.

Akcja charytatywna dla Różyczki

24 października nasze przedszkole wzięło udział w XIX Biesiadzie Literackiej
w Szkole Podstawowej nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy. Naszą placówkę reprezentowała Gabriela Węgrzyn z grupy VI „Żabki”, która została przygotowana pod okiem Pani Ani S. i Pani Dorotki C. Gabrysia przebrana za Panią Jesień wystąpiła z recytacją wiersza Tadeusza Wywrockiego „Jak nie kochać Jesieni”. Dziewczynka otrzymała dyplom i drobny upominek. Gratulujemy talentu, odwagi i pięknego występu!!!

 

24.10.2019 r.

XIX Biesiada Literacka

    Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, tego dnia przedszkolaki z grupy IV „Pszczółki” i z grupy VI „Żabki” wraz ze swoimi paniami odwiedziły Plac Solidarności w Dębicy i uczciły pamięci zmarłego Wielkiego Polaka - Świętego Jana Pawła II. Tam każde dziecko po wspólnym odmówieniu modlitwy zapaliło znicz i złożyło u stóp pomnika.

 

31.10.2019 r.

Wyjście pod pomnik papieża Świętego Jana Pawła II

    Elementy kodowania warto wprowadzać do zajęć już od najmłodszych lat. Nawet już trzylatki fajnie przyswajają elementy programowania. Tego dnia „Mróweczki” uczyły się poruszać według ustalonego wcześniej kodu. Trzylatki poznały nową pomoc dydaktyczną - matę do kodowania i świetnie się z nią bawiły. Na koniec wspólnie ułożyły tort i uczyły się rozróżniać kolory.

 

31.10.2019 r.

Mróweczki kodują

    W ramach zbliżających się obchodów święta 11 listopada, tego dnia grupa „Żabki” wraz z Paniami odwiedziła Urząd Miejski w Dębicy. Wycieczka ta została zorganizowana z inicjatywy mamy jednej z wychowanek Pani Małgorzaty B. Przedszkolaki  spotkały się z burmistrzem miasta Dębica Panem Mariuszem Szewczykiem, który opowiedział im o pracy w urzędzie i chętnie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci. Przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Panem Burmistrzem i otrzymały upominki i flagi. Następnie „Żabki” zwiedzały Urząd Stanu Cywilnego i spotkały się z pracownikami Straży Miejskiej. Przedszkolaki brały udział w pogadance z Panem Komendantem Sylwestrem B. na temat „Bezpieczny przedszkolak”. Na pamiątkę tego spotkanie dzieci otrzymały odblaski. Na koniec wycieczki „Żabki” odwiedziły pomnik Świętej Jadwigi - patronki miasta Dębica.

 

04.11.2019 r.

Wyjście grupy „Żabki” do Urzędu Miasta w Dębicy

    5 listopada w Galerii Sztuk Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie IV Międzyprzedszkolnego Konkursu Patriotycznego pt: „Sławni Polacy” zorganizowanego m.in. przez Przedszkole Miejskie nr 2 w Dębicy. Z naszego przedszkola pracę wykonali: Julia R. „Fryderyk Chopin”, Martyna W. „Maria Curie Skłodowska” i Kacper C. „Mikołaj Kopernik” z grupy „Żabki”. Martynka W. zdobyła III miejsce. Uczestnicy za udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki. Gratulujemy!!!

 

05.11.2019 r.

Konkurs Patriotyczny „Sławni Polacy”

    Tego dnia nasze przedszkole ponownie odwiedziła Pani Asia z Publicznej
i Miejskiej Biblioteki w Dębicy - Oddział dla dzieci. Temat spotkania brzmiał: „Kto ty jesteś Polak mały”. Przedszkolaki z grup starszych wysłuchały wierszy na nasze 100 lat niepodległości „Jaki znak twój?” Michael R., następnie bawiąc się wspólnie układały puzzle oraz  wyszukiwały różnice na obrazkach. Celem wizyty Pani Bibliotekarki było utrwalenie wiadomości na temat symboli narodowych oraz wydarzeń historycznych naszej ojczyzny związanych z Świętem Niepodległości. Zapraszamy do galerii!

 

07.11.2019 r.

Spotkanie z Panią Bibliotekarką

    W dniu 07.11.2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Dębicy odbył się
„II Międzyprzedszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i o Polsce”.
Gośćmi honorowymi byli Burmistrz Miasta Dębica – pan Mariusz Szewczyk oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty – pan Ireneusz Kozak. Przedszkole Miejskie nr 10 gościło w tym dniu dyrektorów Dębickich przedszkoli i szkół oraz rodziców małych artystów. Przegląd rozpoczęli „gospodarze” pięknym patriotycznym montażem słowno-muzycznym. Następnie usłyszeliśmy 19 pieśni o Polsce. Dzieciaki były świetnie przygotowane. Stroje, bardzo pomysłowe
i dostosowane do charakteru wykonywanego utworu. Jury po obradach uznało, iż wybór był bardzo trudny ponieważ wszyscy pięknie wykonali swoje utwory. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone i otrzymały dyplomy za udział w przeglądzie. Ostatecznie po bardzo burzliwych obradach jury wyłoniło trzech finalistów. Z wielką radością gratulujemy Emilce W. z grupy IV „Pszczółki”, która zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!

 

07.11.2019 r.

Przegląd Pieśni Patriotycznej i Piosenki o Polsce

    8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Gośćmi honorowymi
uczestniczącymi w uroczystości byli: Pani Starsza szeregowa Dorota F.
i Podporucznik Dawid F. Przedszkolaki z grupy IV „Pszczółki” od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia pod okiem Pani Doroty P. i Pani Marii S.. Podczas występu dzieci zatańczyły dostojnego Poloneza, recytowały patriotyczne wiersze i śpiewały piosenki. Wszystkie dzieci tego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersiach widniały kotyliony w barwach narodowych. Naszą uroczystość zakończyła się spotkaniem z zaproszonymi żołnierzami. Podczas swojej prezentacji zaproszeni goście przedstawili swoje codzienne obowiązki, a także niebezpieczeństwa z jakimi mogą spotkać się
w swojej pracy. Przedszkolaki miały okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka, przymierzyć różne elementy stroju żołnierza i spróbować podnieść niektóre ze sprzętów. Na koniec każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami.

 

08.11.2019 r.

Dzień Niepodległości

Przedszkolaki z grupy „Motylki” po raz kolejny bawiły się w „Kodowanie na dywanie”. Tym razem ich zadaniem było znaleźć drogę do domu. Podczas zajęć dzieci rozwijały kompetencje matematyczne i orientację przestrzenną oraz kształtowały umiejętność zgodnego współdziałania dla osiągnięcia celu. Zapraszamy do galerii!

 

14.11.2019 r.

Motylki kodują

Tego dnia w naszym przedszkolu odbyły się w trzech najmłodszych grupach zajęcia edukacyjne z klockami LEGO. Zajęcia prowadzone były przez instruktora Lego „EDUKIDO”. Celem zajęć było odkrywanie nowych rzeczy o sobie i świecie, rozwijanie u dzieci logicznego i kreatywnego myślenia oraz poznawanie podstaw techniki budowania z klocków. Dla dzieci była to super zabawa, przez którą doświadczały i zdobywały nowe umiejętności.

 

22.11.2019 r.

Zajęcia edukacyjne z klockami „EDUKIDO”

W piątek 22 listopada dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach multimedialnych w mobilnym planetarium „Świat Dinozaurów”. Dzięki pokazom dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak wyglądał świat i przyroda w epoce dinozaurów. Prezentacja 3D dla dzieci odbywała się w specjalnej kopule, która dawała wrażenie przebywania wśród dinozaurów. Pokaz dostarczył wszystkim wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.

 

22.11.2019 r.

Zajęcia multimedialne w kopule „Świat Dinozaurów”

Duże, kolorowe, puchate i mięciutkie czyli Pluszowe Misie 25 listopada opanowały nasze przedszkole. Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych
i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dziec zostały zaproszone do wspólnej zabawy i matematycznych zmagań ze swoimi misiami. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, przeliczały, klasyfikowały, układały obrazki z rozsypanki, kształtowały orientację przestrzenną. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, plastycznych, konkursów i tańców z misiami.

 

25.11.2019 r.

Dzień Pluszowego Misia

Był to dzień pełen wrażeń. Przedszkolaki rozpoczęły go od uczestnictwa
w zajęciach edukacyjnych „Świat Małego Magika”. Dzieci miały okazję przenieść się w podróż do świata nauki, zobaczyć i uczestniczyć w wielu ciekawych doświadczeniach i eksperymentach, które były magiczne: Eksperyment „Burza
w misce”, Eksperyment „Wulkan” i wiele innych. Ale to nie był koniec wrażeń.
W tym magicznym dniu była również zabawa, czary, wróżby i tańce, gdyż wszyscy świętowali zbliżające się Andrzejki. Przedszkolaki dowiedziały się: jaki zawód będą wykonywać w przyszłość, jakie imię będzie miała ich przyszła sympatia oraz kto wyruszy w daleką podróż. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Nie zabrakło również słodkich łakoci: soczków i biszkoptowych babeczek oraz ciasteczek. Andrzejki dostarczyły uczestnikom niezwykłych przeżyć i nowych doświadczeń. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień.

 

08.11.2019 r.

Andrzejki „Świat Małego Magika”

    29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się po raz drugi zajęcia edukacyjne z klockami LEGO. Temat zajęć brzmiał: „Wioska Świętego Mikołaja”. Zajęcia prowadzone przez instruktora Lego „EDUKIDO” rozpoczęły się krótką pogadanką na temat Świętego Mikołaja i jego stroju. Dzieci przedstawiały swoje wyobrażenia wioski i fabryki zabawek na Biegunie Północnym. Następnie przedszkolaki własnoręcznie wznosiły budowlę fabryki i postaci Mikołaja. Zajęcia były bardzo ciekawe, a możliwość konstruowania z tak dużej ilości klocków wywołała uśmiech na twarzach dzieci.

 

29.11.2019 r.

Zajęcia edukacyjne z klockami „EDUKIDO”