Przedszkole Miejskie nr 8 w Dębicy

 

   

Wydarzenia

   2018/2019


Zapraszamy do wspólnego odliczania do rozpoczęcia kolejnych wakacji:

    Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna ciepła, słoneczna pogoda zachęciła przedszkolaków z grupy I, II i V do spaceru do parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, liści i owoców, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Na zakończenie dzieci świetnie się bawiły na placu zabaw.

 

10.09.2018 r.

Pierwsze dni „Motylków” w przedszkolu

    W piątek po raz pierwszy grupa „Mróweczki” obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach przedszkolaki poznali genezę tego święta: wysłuchali opowiadania
o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty i zdolności, które gdzieś drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

W tym dniu „Mróweczki” szukały kropeczek, które otaczają nas w codziennym życiu: są w literce „i”, kropki biedronki, czy te które zdobią kapelusz muchomora. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczną „Tęczowe kropki”, wykorzystując technikę plastyczną „Mozaika z plasteliny” .
Zapraszamy do galerii!

 

14.09.2018 r.

Międzynarodowy Dzień Kropki u „Mróweczek”

    Tego dnia obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały w poszczególnych grupach gry, zabawy i konkursy dla dzieci. Było wesoło
i kolorowo. Przedszkolaki przypominały sobie również o swoich prawach, a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Zaś Grupa „Mróweczki” uczestniczyła w tym dniu w zorganizowanym „Miejskim Dniu Przedszkolaka”
w Domu Kultury Kosmos. Przedszkolaki oglądały tańce i występy swoich rówieśników i wspólnie śpiewały pieśni patriotyczne przygotowane specjalnie na tą okazję. Zapraszamy do galerii!

 

21.09.2018 r.

Dzień Przedszkolaka

   Nasze przedszkolaki w ramach realizacji tygodniowego bloku tematycznego „Moja droga do przedszkola” poznawały przepisy ruchu drogowego. Dlatego
w tym dniu przedszkolaki z grupy II, IV i V wybrały się na pobliskie skrzyżowanie,
a dodatkowo „Mróweczki” odwiedziły Miasteczko ruchu drogowego. Dzieci obserwowały ruch pieszych i pojazdów, przypominały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Zapoznały się również z znaczeniem i wyglądem niektórych znaków drogowych.

 

20.09.2018 r.

Wyjście na skrzyżowanie i do Miasteczka ruchu drogowego

Jak to dobrze, że znów jesteśmy w przedszkolu!

Dla najmłodszych przedszkolaków to początek wielkiej przygody, ale dla starszych dzieci to kolejny wspaniały rok, który dostarczy wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Piękne sale, kolorowe zabawki, ciekawe książki doczekały się wreszcie przybycia przedszkolaków.

Te pierwsze dni w przedszkolu szczególnie przeżywają dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły jego próg: grupa „Motylki”. Jeszcze trudno im się rozstać
z rodzicami, dopiero uczą się wszystkich zachowań i zasad, ale dzięki Panią wychowawczynią szybko adoptują się do nowych warunków.

Zapraszamy do galerii!

 

20.09.2018 r.

Spacer do parku

    Dnia 24 września powitaliśmy w przedszkolu nową porę roku - Jesień. Przyniosła ona ze sobą wspaniałe dary, które znalazły miejsce w kącikach przyrody: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki, jarzębinę, wrzos, jabłka, dynię. Dzieci, które przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w barwy jesienne świętowały przy wspólnych zabawach i pląsach. Przedszkolaki ochoczo rozwiązywały zagadki, brały udział w różnych konkursach, wspólnie wykonywały improwizację taneczną z kawałkami kolorowych bibuł do muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku” Jesień. Na zakończenie dnia dzieci udały się na spacer alejami osiedla w celu obserwacji zjawisk przyrodniczych.

 

24.09.2018 r.

Powitanie jesieni

    W naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Panie nauczycielki o wspólnej porze przeczytały głośno przedszkolakom wybrane pozycje bajkowe. W naszej placówce nie ma dnia bez czytania. Propagujemy głośne czytanie dzieciom, ponieważ czynność ta uczy języka, rozwija pamięć, koncentrację uwagi i wyobraźnię. Przynosi wzorce dobrych zachowań i pomaga w budowaniu więzi. Nasze przedszkolaki uwielbiają głośne czytanie, z ciekawością słuchają wybranych, bajek, opowiadań a nawet wierszy. Zachęcamy do głośnego czytania nie tylko w przedszkolu, ale przez rodziców, dziadków także w domu.

 

28.09.2018 r.

Dzień Głośnego Czytania

    Dnia 1 października grupy: „Motylki”, „Żabki” i „Mróweczki” obchodziły Światowy Dzień Muzyki. W czasie zajęć dzieci wzięły udział w wielu zabawach muzycznych. Dowiedziały się, że muzykę zapisuję się nutami oraz zobaczyły jak one wyglądają. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły, odgadywały muzyczne zagadki oraz rozpoznawały i nazywały instrumenty muzyczne po ich brzmieniu. Był to wesoły dzień.

 

01.10.2018 r.

Dzień Muzyki

    Tego dnia trzy najstarsze grupy z naszego przedszkola „Żabki”, „Biedronki”
i „Mróweczki” w ramach współpracy z biblioteką odwiedziły  Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, Odział dla Dzieci. Na miejscu zobaczyły, jak wygląda biblioteka oraz uczestniczyły w krótkich zajęciach zorganizowanych przez panią bibliotekarkę Asię, w związku z obchodzonym 04.10 Światowym Dniem Zwierząt. Przedszkolaki aktywnie odpowiadały na zadawane pytania, naśladowały zachowanie i odgłosy zwierząt, wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Na koniec Pani Asia przeczytała dzieciom opowiadanie pt: „Czarownica i kot” wzbudzając u dzieci zainteresowanie czytelnicze. Mamy nadzieję, że wizyty w bibliotece zachęcą najmłodszych czytelników do wypożyczania książeczek i ich czytania.

 

04.10.2018 r.

Wyjście do Biblioteki

    Dzieci z grupy III, IV, i V wzięły udział w pierwszej audycji muzycznej „Muzyczne ABC- skąd się bierze muzyka”. Nie zabrakło świetnej zabawy przy dźwiękach muzyki, muzycznych opowieści i zgadywanek. Przedszkolaki miały okazję poznać budowę i brzmienie różnych instrumentów muzycznych.
W bieżącym roku szkolnym „Żabki”, „Biedronki” i „Mróweczki” z naszego przedszkola będą uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach z muzykami Filharmonii Rzeszowskiej. Zachwycone przedszkolaki nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

 

09.10.2018 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

    W tym roku w naszym przedszkolu odbyły się obchody Miejskiego Dnia Edukacji Narodowej, które zostały połączone z uroczystym otwarciem nowego budynku przedszkola. Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi przed wejściem dokonali Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pękala, Dyrektor naszego Przedszkola Maria Jeleń, Dyrektor Żłobka Miejskiego Małgorzata Miniorczyk oraz podopieczna przedszkola Nikola Czarnota. Po uroczystym przecięciu wstęgi ks. proboszcz Józef Wątroba poświęcił nowy budynek. Licznie zaproszeni i przybyli goście mieli okazję zobaczyć nowoczesne wnętrze. W końcu przyszedł czas na występ naszych przedszkolaków z grupy „Żabki” i „Mróweczki”, który uświetnił tą  uroczystość. 

„Radość w nas była i jest ogromna

Mamy nowe przedszkole, dumę naszą miłą

Dziękujemy Wszystkim, droga była zawiła...”

 

15.10.2018 r.

Otwarcie Przedszkola, Dzień Edukacji Narodowej

Jesień sprzyja obserwacji przyrody i zabawie. Grupa „Motylki” wykorzystując piękną  słoneczną, jesienną pogodę wybrała się na spacer do parku. Tam przedszkolaki sprawdziły jak pięknie mogą tańczyć opadłe, kolorowe listeczki, szukały ukrytych kasztanów i żołędzi. Ich zabawie przyglądała się przez chwile ruda, ciekawska wiewiórka. „Motylki” dotarły również do najgrubszego drzewa wokół którego zatańczyły śpiewając jesienną piosenkę.

 

11.10.2018 r.

Jesienne zabawy „Motylków” w parku

Dzień 29 października był w naszym przedszkolu dniem marchewkowym - pomarańczowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci, panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku a także degustacją marchewkowej surówki. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili
i marchewkę polubili!

Dziękujemy rodzicom w organizacji tego pomarańczowego dnia.

 

29.10.2018 r.

Dzień Marchewki

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Dlatego też tego dnia zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią
z Biblioteki. Przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Uczestniczyły
w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek: dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie czy też fragmencie książki. Na koniec spotkania Pani Asia przeczytała dzieciom wybraną przez nich bajkę. Mamy nadzieję, że Dzień Postaci z Bajek był kolejną doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród naszych dzieci.

 

05.11.2018 r.

Dzień Postaci z Bajek - wizyta Pani z Biblioteki

7 listopada  w Galerii Sztuk Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie III Międzyprzedszkolnego Konkursu Patriotycznego pt: „Moje miasto Dębica, Moja mała Ojczyzna”. Z naszego przedszkola pracę wykonały: Emilka i Weronika z grupy IV i Julia z grupy V. Julka otrzymała wyróżnienie. Uczestniczki za udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki. Gratulujemy !!!

 

07.11.2018 r.

Konkurs Plastyczny „Moje miasto Dębica, moja mała ojczyzna”

8 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Dębicy odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości. Z naszego przedszkola reprezentantką była Roksanka z grupy V, która zaśpiewała pieśń wojskową z 1918 roku pt: „Rozkwitały pąki białych róż”. Uczestniczka otrzymała wyróżnienie wraz z dyplomem i upominkiem. Gratulujemy!!!

 

08.11.2018 r.

Przegląd Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu nr 10

9 listopada obchodziliśmy 100 - rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Dzieci z wszystkich grup ubrane na galowo, wspólnie zebrały się, aby świętować ten wyjątkowy dla Nas - Polaków dzień.  Na tę okazję grupa IV przygotowała piękną część artystyczną, której towarzyszyły wiersze i piosenki patriotyczne prezentowane przez poszczególne grupy. Przedszkolaki słowem i piosenką oddały cześć symbolom narodowym i hołd poległym za naszą ojczyznę. Po zakończeniu części artystycznej wszystkie przedszkolaki wraz z personelem przedszkola
o „wyjątkowej godzinie” 11:11 zaśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego bijąc „Rekord dla Niepodległej”.
Tak właśnie nazwano ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania  hymnu Polski przez podopiecznych szkół i przedszkoli, które zgłosiły wzięcie udziału
w wydarzeniu zainicjowanym przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci
i Młodzieży przez MEN. Nie mogło zabraknąć naszego przedszkola w przyłączeniu się do tej pięknej akcji.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych, galowych strojów dla dzieci
w tym wyjątkowym dniu.

 

09.11.2018 r.

Dzień Niepodległości - „Rekord dla Niepodległej”

Tego dnia ponownie gościliśmy w naszym przedszkolu Muzyków z Filharmonii Rzeszowskiej. Przedszkolaki z grup: III, IV i V wzięły udział a audycji poświęconej najpiękniejszym polskim pieśniom patriotycznym. Ponadto dzieci poznały budowę oraz brzmienie instrumentów dętych: trąbki i puzonu.

 

13.11.2018 r.

Spotkanie z Filharmonią

22 listopada obchodziliśmy w grupie „Mróweczki” Dzień Kredki. Święto to jest szczególnie związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Na początku Mróweczki wysłuchały piosenki „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawiały się: „co by było, gdyby nie było kolorów”. Najwięcej radości sprawiło dzieciom możliwość zabawy z kredkami ze swojego piórnika. Przeliczały swoje kredki, układały je od najmniejszej do największej, tworzyły kolorową tęczę. Następnie wcieliły się w poszukiwaczy kolorów, poprzez mieszanie barw i nakładanie ich na siebie. Na koniec przedszkolaki wykonały rysunek pastelami olejnymi. Nie wiadomo kiedy, szary, listopadowy dzień Mróweczki pomalowały na kolorowo.

 

22.11.2018 r.

Dzień Kredki u Mróweczek

Tego dnia nasze przedszkole uczestniczyło w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyszedł ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w „Misiowej Krainie”, poznając historię obchodzonego święta. Nie zabrakło zabaw, konkursów, tańców z przyjacielem, a także słodkości w kształcie misia. Dzieci były szczęśliwe, że ich „Pluszowy miś” towarzyszył im przez cały dzień.

 

26.11.2018 r.

Dzień Pluszowego Misia

8 III1978-2018

To już 40 lat działalności naszego przedszkola. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym.

Z tej okazji 29 listopada 2018 zorganizowano uroczystość Jubileuszu 40 - lecia Przedszkola Miejskiego nr 8 w Dębicy, na którą zaproszono wielu dostojnych gości: dębickie władze na czele z Panem Burmistrzem Mariuszem Szefczykiem, Radnych Osiedla, przedstawicieli Kuratorium, Panie Dyrektorki
z dębickich przedszkoli, zaprzyjaźnionych szkół i placówek, byłe Panie Dyrektor, które kierowały naszą placówką, a także byłych pracowników i rodziców naszych przedszkolaków.

Na tę szczególną uroczystość wszystkie dzieci z przedszkola przygotowały program artystyczny, którego celem było pokazanie naszej placówki. Podczas uroczystości ważnym elementem były wspomnienia, w postaci historii przedszkola, przedstawione przez nasze wychowanki z grupy Mróweczki. Specjalnie dla odświeżenia pamięci przygotowano prezentację zdjęć, która zaprosiła gości do krótkiej podróży dawnych czasów przedszkolnych - zabaw, zajęć, wycieczek i przedszkolnych figli.

Nie zabrakło wielu ciepłych słów, szczerych życzeń i pamiątkowych podarunków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kroniki przedszkolne oraz księga pamiątkowa.

Domowa i ciepła atmosfera, radosny nastrój przyczyniły się do tego, że to spotkanie długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujmy wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

 

29.11.2018 r.

Jubileusz 40 - lecia Przedszkola

6 grudnia brak białego puchu nie zmylił Świętego Mikołaja i ku radości dzieci ten długo oczekiwany Gość przybył do naszego przedszkola. Dzieci z błyskiem w oku spoglądały na Mikołaja, który przeprowadził z nimi rozmowę na temat bycia grzecznym. Niezwykły Gość rozdał każdej grupie nowe zabawki oraz pozostawił dzieciom paczuszki. Przedszkolaki w podziękowaniu Świętemu Mikołajowi śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.

Dziękujemy Święty Mikołaju za prezenty oraz niezapomnianą wizytę.
Do zobaczenia za rok.

Miłą niespodzianka w tym dniu dla naszych pociech było oglądanie teatrzyku pt: „Psotny Skrzacik i zaczarowana Księga”.

 

06.12.2018 r.

Mikołajki

    W tym dniu w Domu Kultury i Kinie KOSMOS odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z promocji zdrowa „JEM Z GŁOWĄ , Zdrowo jesz - dłużej żyjesz” pod patronatem Burmistrza Miasta Dębica - Mariusza Szewczyka. Celem projektu było podniesie poziomu wiedzy dzieci na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania się, a stanem zdrowia. Z naszego przedszkola brało udział czternaście przedszkolaków. Julia M. z grupy IV zdobyła I miejsce. Gratulujemy!!!

 

08.12.2018 r.

Konkurs „Jem z Głową, Zdrowo jesz - dłużej żyjesz”

    Oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Wszyscy razem zebrali się na jednej sali, aby wspólnie oglądnąć „Jasełka” przygotowane przez gr. V, które przybliżyły historię Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem oraz składania sobie nawzajem życzeń świątecznych.
Po życzeniach wszyscy zasiedli do przygotowanych stołów, na których nie brakowało wigilijnych przysmaków. Wierzymy, że wspólne świętowanie  przyczyniło się do kultywowania polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

 

22.12.2018 r.

Wigilia w przedszkolu