Przedszkole Miejskie nr 8 w Dębicy

Słoneczna ósemka

 

   

Wydarzenia

   2018/2019


Zapraszamy do wspólnego odliczania do rozpoczęcia kolejnych wakacji:

    Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna ciepła, słoneczna pogoda zachęciła przedszkolaków z grupy I, II i V do spaceru do parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, liści i owoców, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Na zakończenie dzieci świetnie się bawiły na placu zabaw.

 

10.09.2018 r.

Pierwsze dni „Motylków” w przedszkolu

    W piątek po raz pierwszy grupa „Mróweczki” obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach przedszkolaki poznali genezę tego święta: wysłuchali opowiadania
o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty i zdolności, które gdzieś drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

W tym dniu „Mróweczki” szukały kropeczek, które otaczają nas w codziennym życiu: są w literce „i”, kropki biedronki, czy te które zdobią kapelusz muchomora. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczną „Tęczowe kropki”, wykorzystując technikę plastyczną „Mozaika z plasteliny” .
Zapraszamy do galerii!

 

14.09.2018 r.

Międzynarodowy Dzień Kropki u „Mróweczek”

    Tego dnia obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały w poszczególnych grupach gry, zabawy i konkursy dla dzieci. Było wesoło
i kolorowo. Przedszkolaki przypominały sobie również o swoich prawach, a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Zaś Grupa „Mróweczki” uczestniczyła w tym dniu w zorganizowanym „Miejskim Dniu Przedszkolaka”
w Domu Kultury Kosmos. Przedszkolaki oglądały tańce i występy swoich rówieśników i wspólnie śpiewały pieśni patriotyczne przygotowane specjalnie na tą okazję. Zapraszamy do galerii!

 

21.09.2018 r.

Dzień Przedszkolaka

   Nasze przedszkolaki w ramach realizacji tygodniowego bloku tematycznego „Moja droga do przedszkola” poznawały przepisy ruchu drogowego. Dlatego
w tym dniu przedszkolaki z grupy II, IV i V wybrały się na pobliskie skrzyżowanie,
a dodatkowo „Mróweczki” odwiedziły Miasteczko ruchu drogowego. Dzieci obserwowały ruch pieszych i pojazdów, przypominały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Zapoznały się również z znaczeniem i wyglądem niektórych znaków drogowych.

 

20.09.2018 r.

Wyjście na skrzyżowanie i do Miasteczka ruchu drogowego

Jak to dobrze, że znów jesteśmy w przedszkolu!

Dla najmłodszych przedszkolaków to początek wielkiej przygody, ale dla starszych dzieci to kolejny wspaniały rok, który dostarczy wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Piękne sale, kolorowe zabawki, ciekawe książki doczekały się wreszcie przybycia przedszkolaków.

Te pierwsze dni w przedszkolu szczególnie przeżywają dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły jego próg: grupa „Motylki”. Jeszcze trudno im się rozstać
z rodzicami, dopiero uczą się wszystkich zachowań i zasad, ale dzięki Panią wychowawczynią szybko adoptują się do nowych warunków.

Zapraszamy do galerii!

 

20.09.2018 r.

Spacer do parku

    Dnia 24 września powitaliśmy w przedszkolu nową porę roku - Jesień. Przyniosła ona ze sobą wspaniałe dary, które znalazły miejsce w kącikach przyrody: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki, jarzębinę, wrzos, jabłka, dynię. Dzieci, które przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w barwy jesienne świętowały przy wspólnych zabawach i pląsach. Przedszkolaki ochoczo rozwiązywały zagadki, brały udział w różnych konkursach, wspólnie wykonywały improwizację taneczną z kawałkami kolorowych bibuł do muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku” Jesień. Na zakończenie dnia dzieci udały się na spacer alejami osiedla w celu obserwacji zjawisk przyrodniczych.

 

24.09.2018 r.

Powitanie jesieni

    W naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Panie nauczycielki o wspólnej porze przeczytały głośno przedszkolakom wybrane pozycje bajkowe. W naszej placówce nie ma dnia bez czytania. Propagujemy głośne czytanie dzieciom, ponieważ czynność ta uczy języka, rozwija pamięć, koncentrację uwagi i wyobraźnię. Przynosi wzorce dobrych zachowań i pomaga w budowaniu więzi. Nasze przedszkolaki uwielbiają głośne czytanie, z ciekawością słuchają wybranych, bajek, opowiadań a nawet wierszy. Zachęcamy do głośnego czytania nie tylko w przedszkolu, ale przez rodziców, dziadków także w domu.

 

28.09.2018 r.

Dzień Głośnego Czytania

    Dnia 1 października grupy: „Motylki”, „Żabki” i „Mróweczki” obchodziły Światowy Dzień Muzyki. W czasie zajęć dzieci wzięły udział w wielu zabawach muzycznych. Dowiedziały się, że muzykę zapisuję się nutami oraz zobaczyły jak one wyglądają. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły, odgadywały muzyczne zagadki oraz rozpoznawały i nazywały instrumenty muzyczne po ich brzmieniu. Był to wesoły dzień.

 

01.10.2018 r.

Dzień Muzyki

    Tego dnia trzy najstarsze grupy z naszego przedszkola „Żabki”, „Biedronki”
i „Mróweczki” w ramach współpracy z biblioteką odwiedziły Miejską  i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, Odział dla Dzieci. Na miejscu zobaczyły, jak wygląda biblioteka oraz uczestniczyły w krótkich zajęciach zorganizowanych przez panią bibliotekarkę Asię, w związku z obchodzonym 04.10 Światowym Dniem Zwierząt. Przedszkolaki aktywnie odpowiadały na zadawane pytania, naśladowały zachowanie i odgłosy zwierząt, wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Na koniec Pani Asia przeczytała dzieciom opowiadanie pt: „Czarownica i kot” wzbudzając u dzieci zainteresowanie czytelnicze. Mamy nadzieję, że wizyty w bibliotece zachęcą najmłodszych czytelników do wypożyczania książeczek i ich czytania.

 

04.10.2018 r.

Wyjście do Biblioteki

    Dzieci z grupy III, IV, i V wzięły udział w pierwszej audycji muzycznej „Muzyczne ABC- skąd się bierze muzyka”. Nie zabrakło świetnej zabawy przy dźwiękach muzyki, muzycznych opowieści i zgadywanek. Przedszkolaki miały okazję poznać budowę i brzmienie różnych instrumentów muzycznych.
W bieżącym roku szkolnym „Żabki”, „Biedronki” i „Mróweczki” z naszego przedszkola będą uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach z muzykami Filharmonii Rzeszowskiej. Zachwycone przedszkolaki nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

 

09.10.2018 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

    W tym roku w naszym przedszkolu odbyły się obchody Miejskiego Dnia Edukacji Narodowej, które zostały połączone z uroczystym otwarciem nowego budynku przedszkola. Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi przed wejściem dokonali Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pękala, Dyrektor naszego Przedszkola Maria Jeleń, Dyrektor Żłobka Miejskiego Małgorzata Miniorczyk oraz podopieczna przedszkola Nikola Czarnota. Po uroczystym przecięciu wstęgi ks. proboszcz Józef Wątroba poświęcił nowy budynek. Licznie zaproszeni i przybyli goście mieli okazję zobaczyć nowoczesne wnętrze. W końcu przyszedł czas na występ naszych przedszkolaków z grupy „Żabki” i „Mróweczki”, który uświetnił tą  uroczystość. 

„Radość w nas była i jest ogromna

Mamy nowe przedszkole, dumę naszą miłą

Dziękujemy Wszystkim, droga była zawiła...”

 

15.10.2018 r.

Otwarcie Przedszkola, Dzień Edukacji Narodowej

Jesień sprzyja obserwacji przyrody i zabawie. Grupa „Motylki” wykorzystując piękną  słoneczną, jesienną pogodę wybrała się na spacer do parku. Tam przedszkolaki sprawdziły jak pięknie mogą tańczyć opadłe, kolorowe listeczki, szukały ukrytych kasztanów i żołędzi. Ich zabawie przyglądała się przez chwile ruda, ciekawska wiewiórka. „Motylki” dotarły również do najgrubszego drzewa wokół którego zatańczyły śpiewając jesienną piosenkę.

 

11.10.2018 r.

Jesienne zabawy „Motylków” w parku

Dzień 29 października był w naszym przedszkolu dniem marchewkowym - pomarańczowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci, panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku a także degustacją marchewkowej surówki. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili
i marchewkę polubili!

Dziękujemy rodzicom w organizacji tego pomarańczowego dnia.

 

29.10.2018 r.

Dzień Marchewki

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Dlatego też tego dnia zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią
z Biblioteki. Przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Uczestniczyły
w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek: dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie czy też fragmencie książki. Na koniec spotkania Pani Asia przeczytała dzieciom wybraną przez nich bajkę. Mamy nadzieję, że Dzień Postaci z Bajek był kolejną doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród naszych dzieci.

 

05.11.2018 r.

Dzień Postaci z Bajek - wizyta Pani z Biblioteki

7 listopada  w Galerii Sztuk Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie III Międzyprzedszkolnego Konkursu Patriotycznego pt: „Moje miasto Dębica, Moja mała Ojczyzna”. Z naszego przedszkola pracę wykonały: Emilka i Weronika z grupy IV i Julia z grupy V. Julka otrzymała wyróżnienie. Uczestniczki za udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki. Gratulujemy !!!

 

07.11.2018 r.

Konkurs Plastyczny „Moje miasto Dębica, moja mała ojczyzna”

8 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Dębicy odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości. Z naszego przedszkola reprezentantką była Roksanka z grupy V, która zaśpiewała pieśń wojskową z 1918 roku pt: „Rozkwitały pąki białych róż”. Uczestniczka otrzymała wyróżnienie wraz z dyplomem i upominkiem. Gratulujemy!!!

 

08.11.2018 r.

Przegląd Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu nr 10

9 listopada obchodziliśmy 100 - rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Dzieci z wszystkich grup ubrane na galowo, wspólnie zebrały się, aby świętować ten wyjątkowy dla Nas - Polaków dzień.  Na tę okazję grupa IV przygotowała piękną część artystyczną, której towarzyszyły wiersze i piosenki patriotyczne prezentowane przez poszczególne grupy. Przedszkolaki słowem i piosenką oddały cześć symbolom narodowym i hołd poległym za naszą ojczyznę. Po zakończeniu części artystycznej wszystkie przedszkolaki wraz z personelem przedszkola
o „wyjątkowej godzinie” 11:11 zaśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego bijąc „Rekord dla Niepodległej”.
Tak właśnie nazwano ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania  hymnu Polski przez podopiecznych szkół i przedszkoli, które zgłosiły wzięcie udziału
w wydarzeniu zainicjowanym przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci
i Młodzieży przez MEN. Nie mogło zabraknąć naszego przedszkola w przyłączeniu się do tej pięknej akcji.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych, galowych strojów dla dzieci
w tym wyjątkowym dniu.

 

09.11.2018 r.

Dzień Niepodległości - „Rekord dla Niepodległej”

Tego dnia ponownie gościliśmy w naszym przedszkolu Muzyków z Filharmonii Rzeszowskiej. Przedszkolaki z grup: III, IV i V wzięły udział a audycji zatytułowanej „100 lat Polsko” i poświęconej najpiękniejszym polskim pieśniom patriotycznym. Ponadto dzieci poznały budowę oraz brzmienie instrumentów dętych: trąbki i puzonu.

 

13.11.2018 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

22 listopada obchodziliśmy w grupie „Mróweczki” Dzień Kredki. Święto to jest szczególnie związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Na początku Mróweczki wysłuchały piosenki „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawiały się: „co by było, gdyby nie było kolorów”. Najwięcej radości sprawiło dzieciom możliwość zabawy z kredkami ze swojego piórnika. Przeliczały swoje kredki, układały je od najmniejszej do największej, tworzyły kolorową tęczę. Następnie wcieliły się w poszukiwaczy kolorów, poprzez mieszanie barw i nakładanie ich na siebie. Na koniec przedszkolaki wykonały rysunek pastelami olejnymi. Nie wiadomo kiedy, szary, listopadowy dzień Mróweczki pomalowały na kolorowo.

 

22.11.2018 r.

Dzień Kredki u Mróweczek

Tego dnia nasze przedszkole uczestniczyło w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyszedł ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w „Misiowej Krainie”, poznając historię obchodzonego święta. Nie zabrakło zabaw, konkursów, tańców z przyjacielem, a także słodkości w kształcie misia. Dzieci były szczęśliwe, że ich „Pluszowy miś” towarzyszył im przez cały dzień.

 

26.11.2018 r.

Dzień Pluszowego Misia

8 III1978-2018

To już 40 lat działalności naszego przedszkola. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym.

Z tej okazji 29 listopada 2018 zorganizowano uroczystość Jubileuszu 40 - lecia Przedszkola Miejskiego nr 8 w Dębicy, na którą zaproszono wielu dostojnych gości: dębickie władze na czele z Panem Burmistrzem Mariuszem Szefczykiem, Radnych Osiedla, przedstawicieli Kuratorium, Panie Dyrektorki
z dębickich przedszkoli, zaprzyjaźnionych szkół i placówek, byłe Panie Dyrektor, które kierowały naszą placówką, a także byłych pracowników i rodziców naszych przedszkolaków.

Na tę szczególną uroczystość wszystkie dzieci z przedszkola przygotowały program artystyczny, którego celem było pokazanie naszej placówki. Podczas uroczystości ważnym elementem były wspomnienia, w postaci historii przedszkola, przedstawione przez nasze wychowanki z grupy Mróweczki. Specjalnie dla odświeżenia pamięci przygotowano prezentację zdjęć, która zaprosiła gości do krótkiej podróży dawnych czasów przedszkolnych - zabaw, zajęć, wycieczek i przedszkolnych figli.

Nie zabrakło wielu ciepłych słów, szczerych życzeń i pamiątkowych podarunków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kroniki przedszkolne oraz księga pamiątkowa.

Domowa i ciepła atmosfera, radosny nastrój przyczyniły się do tego, że to spotkanie długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujmy wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

 

29.11.2018 r.

Jubileusz 40 - lecia Przedszkola

6 grudnia brak białego puchu nie zmylił Świętego Mikołaja i ku radości dzieci ten długo oczekiwany Gość przybył do naszego przedszkola. Dzieci z błyskiem w oku spoglądały na Mikołaja, który przeprowadził z nimi rozmowę na temat bycia grzecznym. Niezwykły Gość rozdał każdej grupie nowe zabawki oraz pozostawił dzieciom paczuszki. Przedszkolaki w podziękowaniu Świętemu Mikołajowi śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.

Dziękujemy Święty Mikołaju za prezenty oraz niezapomnianą wizytę.
Do zobaczenia za rok.

Miłą niespodzianka w tym dniu dla naszych pociech było oglądanie teatrzyku pt: „Psotny Skrzacik i zaczarowana Księga”.

 

06.12.2018 r.

Mikołajki

    W tym dniu w Domu Kultury i Kinie KOSMOS odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z promocji zdrowa „JEM Z GŁOWĄ , Zdrowo jesz - dłużej żyjesz” pod patronatem Burmistrza Miasta Dębica - Mariusza Szewczyka. Celem projektu było podniesie poziomu wiedzy dzieci na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania się, a stanem zdrowia. Z naszego przedszkola brało udział czternaście przedszkolaków. Julia M. z grupy IV zdobyła I miejsce. Gratulujemy!!!

 

08.12.2018 r.

Konkurs „Jem z Głową, Zdrowo jesz - dłużej żyjesz”

    Oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Wszyscy razem zebrali się na jednej sali, aby wspólnie oglądnąć „Jasełka” przygotowane przez gr. V, które przybliżyły historię Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem oraz składania sobie nawzajem życzeń świątecznych.
Po życzeniach wszyscy zasiedli do przygotowanych stołów, na których nie brakowało wigilijnych przysmaków. Wierzymy, że wspólne świętowanie  przyczyniło się do kultywowania polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

 

22.12.2018 r.

Wigilia w przedszkolu

Tego dnia gościliśmy w przedszkolu ważnych, licznie przybyłych dziadków przedszkolaków z grupy Mróweczki. Wspólnie obchodziliśmy uroczystość „Dnia Babci i Dziadzia”. Nasi mali artyści na początku przedstawili „Jasełka”,podtrzymując atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Następnie krótkim programem artystycznym, przedszkolaki swoim ukochanym babciom i dziadkom dziękowali za cierpliwość, opiekę i czas, jaki im poświęcają oraz grom bezinteresownej miłości. Na koniec dzieci złożyły życzenia i zaśpiewały piosenkę „Kochamy Was” i wręczyli swoim najbliższym małą niespodziankę przygotowaną w przedszkolu.

Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem, przygotowanym przez rodziców.

Był to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechów i radości.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.

 

08.01.2019 r.

Dzień Babci i Dziadzia u Mróweczek

„Skąd się wzięła muzyka country?” Na to pytanie próbowali odpowiedzieć nasi goście z Filharmonii Rzeszowskiej wraz z naszymi przedszkolakami na kolejnej już audycji. Jak się okazało country to muzyka kowbojów i farmerów wyposażonych w instrumenty muzyczne, jak: banjo, gitara, skrzypce a także tarka. Dzieciaki miały możliwość poznać te instrumenty, a nawet na nich zagrać. Było bardzo wesoło. Wszyscy klaskali, tupali, a nawet tańczyli.

 

08.01.2019 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

To już kolejne spotkanie z naszą Panią Asią z Biblioteki. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciu, którego tytuł brzmiał „Zimowe zwierzęta”. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, układały puzzle, naśladowały zachowanie
i odgłosy zwierząt, wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Na koniec Pani Asia przeczytała dzieciom opowiadanie pt: „Malwina” wzbudzając u dzieci zainteresowanie czytelnicze. Mamy nadzieję, że wizyty Pani Asi oraz codzienne czytanie zachęcą najmłodszych czytelników do wypożyczania książeczek i ich czytania.

 

04.01.2019 r.

Wizyta Pani z Biblioteki

W dniu 09 styczeń odbył się VIII Międzyprzedszkolony Przegląd Kolęd pod hasłem: „Kolędujemy z radością, cieszymy się wolnością” organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Podczas przeglądu wybrane utwory zaprezentowały dzieci z 17 dębickich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentowała Rita A. z grupy IV, która otrzymała  dyplom i upominek. Gratulujemy pięknego występu!

 

09.01.2019 r.

Przegląd Kolęd w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Dębicy

Z okazji pięknego święta jakim jest „Dzień Babci i Dziadzia” w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości dla zaproszonych  gości: Babć i Dziadziów wychowanków przedszkola. We Wszystkich grupach Dziadkowie bardzo licznie dopisali, aby podziwiać swoje wnuczęta, które z ogromnym zaangażowaniem przedstawiły przygotowane występy: piosenki, wierszyki oraz tańce.  Babcie i Dziadkowie nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Dzieci samodzielnie przygotowały dla swoich najbliższych  drobne upominki, które wręczyli po występach. Na zakończenie goście razem z wnukami zasiedli do wspólnego, słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.

 

21,22,24.01.2019 r.

Dzień Babci i Dziadzia

Na kolejnym już spotkaniu z  muzykami z Filharmonii Rzeszowskiej, nasze przedszkolaki uczestniczyły w audycji pt: „Głos ludzki to też instrument”. Muzycy wspólnie z dziećmi próbowali znaleźć odpowiedź: „Gdzie w naszym ciele powstaje głos? I jak to się dzieje, że za pomocą głosu można imitować wiele różnych instrumentów? Muzyka i wspólna zabawa wprawiły nasze dzieci
w radosny nastrój.

 

05.02.2019 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

Tego dnia nasze Przedszkole odwiedzili zawodowi hokeiści, trenerzy
z Uczniowskiego Klubu Hokejowego w Dębicy. Przybyli do nas z wizytą, aby pokazać naszym starszym przedszkolakom, jak można aktywnie spędzać czas, jak również chcieli  zainteresować dzieci tą dyscyplina sportową. Nie zabrakło ciekawych pytań, przymierzania sprzętu do uprawiania sportu, jakim jest hokej, jak i pamiątkowych zdjęć. Spotkanie sprawiło wiele przyjemności dzieciom.

 

29.01.2019 r.

Hokeiści w naszym przedszkolu

Bal Karnawałowy to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. To dzień niezwykły, wyczekiwany przez dzieci, dostarczający im wiele przeżyć
i radości.Tego dnia wystrój przedszkola, sali balowej i sal dydaktycznych wprowadzał w radosny nastrój i zachęcał do wesołej zabawy. Już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci miały na sobie różne stroje przedstawiające bohaterów znanych bajek. Niektórych było bardzo trudno rozpoznać. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Grupę Animacyjną, która zachęcała wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc z paniami w wspólnej zabawie. Podczas krótkich przerw dzieci odpoczywały przy słodkim poczęstunku. Największą atrakcją dla przedszkolaków na zakończenie balu okazał się pokaz baniek mydlanych. Oglądaliśmy mnóstwo mniejszych, a także ogromnych, kolorowych baniek. Dzieci miały również okazję zostać zamkniętym w bańce. Była wyjątkowa atmosfera
i wesoła zabawa. Zapraszamy do galerii!

 

07.02.2019 r.

Bal Karnawałowy

Dnia 13.02 nasze przedszkole odwiedziły uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, w celu przeprowadzenia Warsztatów zdrowego odżywiania. W spotkaniu uczestniczyły dzieci starszych grup wiekowych. Podczas tych zajęć nasi wychowankowie poznali podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, a także zapoznały się z pojęciem „Piramida żywieniowa”. Wspólnie z uczennicami dzieci klasyfikowały produkty spożywcze począwszy od najzdrowszych i wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Młodzież tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodzone napoje, a dlaczego zwiększyć spożywanie owoców i warzyw. Przedszkolaki z drobną pomocą dziewczyn tworzyły swoją piramidę żywieniową, która będzie zdobić naszą salę i przypominać nam
o zdrowych zasadach odżywiania. Na zakończenie zajęć uczennice miały wspaniałe niespodzianki: soczki i kolorowanki dla każdego dziecka.

Dziękujemy za mile i efektownie spędzony czas .

 

13.02.2019 r.

Warsztaty zdrowego odżywiania

27 lutego dzieci z grupy III, IV i V wybrały się do Miejskiej  i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, Odział dla Dzieci. Tam czekała na nich Pani bibliotekarka. Pani Asia przygotowała spotkanie związane z obchodami Światowego Dnia Kota. Nasze przedszkolaki na początku oglądały prezentację multimedialną, poznając wiele ciekawostek dotyczących kotków. Uczyły się,
w jaki sposób rozpoznawać mowę ciała kotków, jak opiekować się tymi zwierzętami, zapoznawały się z ich obyczajami oraz sposobem ich pielęgnacji. Następnie nie zabrakło „kocich zabaw”: rozwiązywania zagadek, rozpoznawania
i nazywania znanych kotków z bajek i baśni.
Celem tego zajęcia było podkreślenie znaczenia kotków oraz zwrócenie uwagi dzieciom na losy porzuconych i bezdomnych zwierząt.

 

27.02.2019 r.

Wyjście do Biblioteki

W dniu 01 marca 2019 roku odbył się IX Przegląd Piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki” pod hasłem: „Zima, wiosna, lato, jesień - każda pora skarby niesie”, organizowanym przez Publiczna Szkołę Podstawowa nr 11 z Odziałem Integracyjnym w Dębicy. W przeglądzie wzięła udział Julia M. z grupy IV, która zaprezentowała piosenkę, otrzymała wyróżnienie za ciekawą choreografię. Przegląd połączony był z konkursem plastycznym, w którym Julia zajęła
I miejsce. Gratulujemy !!!

 

01.03.2019 r.

Przegląd „Rozśpiewane przedszkolaki”

5 marca 2019 roku grupa V uczestniczyła w międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej „Olimpiada na Olimpie”, której organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy. W zawodach sportowych brało udział 18 przedszkoli
z Dębicy. Nasze przedszkole reprezentowało ośmiu zawodników: Zuzia K. Patrycja H. Julia K., Nikola Cz., Sebastian S., Tymon K., Mateusz B., Mateusz K.,  którzy z wielkim zaangażowaniem walczyli we wszystkich konkurencjach. Pozostała cześć grupy mocno kibicowała i trzymała kciuki za swoich kolegów
i koleżanki. Wszyscy wspaniale się bawili. Wspólnie zdobyliśmy III miejsce. Otrzymaliśmy puchar, a każde dziecko  pamiątkowy medal oraz nagrody. Na Olimpiadzie odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: „Olimpijczyk - To ja”. Milenka P. otrzymała wyróżnienie wraz z dyplomem
i nagrodami. Gratulujemy!!!

 

05.03.2019 r.

Olimpiada na Olimpie

5 marca 2019 za sprawą muzyków z Filharmonii Rzeszowskiej powróciły do nas „lata 20-ste, lata 30-ste”. Nasi goście wprowadzili przedszkolaków w tamte lata prezentując znane do dzisiaj utwory: „Tango Milonga”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą, czy kołysankę „Ach śpij kochanie”. Muzycy wykonali również bajeczkę o krasnoludkach, co zachwyciło naszych przedszkolaków, o czym świadczyły gromkie brawa i okrzyki dzieci.

 

05.03.2019 r.

Spotkanie z muzykami z Filharmonii

W dniu 12.03.2019 r. po raz trzeci zorganizowano w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi Logopedyczny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Łamańce językowe - W Strasznym Zamczysku”. Konkurs przeznaczony był dla przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych
z terenu miasta Dębica. Nasze przedszkole reprezentowała Pola U. z grupy V, która zajęła I miejsce recytując wiersz Magdaleny Podobińskiej pt: „Straszna historia”.

Serdecznie gratulujemy Poli !!!

 

12.03.2019 r.

Logopedyczny Konkurs Recytatorski„Łamańce językowe”

21.03.2019 r. dzieci wraz z Paniami wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy - powitania wiosny”. W tym dniu w strojach naszych przedszkolaków dominowały wiosenne barwy, a przede wszystkim kolor zielony. Dzieci piosenkami, zabawami oraz wspólnym tańcem przywitały Panią Wiosnę. Na koniec wszyscy wspólnie wyruszyli  barwnym korowodem ulicami pobliskiego osiedla. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne,
okrzykami przywoływały nową porę roku.

Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, kolorowych strojów.

 

21.03.2019 r.

Powitanie wiosny

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Pani Asia zorganizowała zajęcia, na których przedszkolaki dowiedziały się co to jest teatr, co jest potrzebne do stworzenia przedstawienia teatralnego oraz po co ludzie chodzą do teatru. Były też zagadki związane ze sztuką teatralną. Na koniec Pani z Biblioteki przeczytała dzieciom wybrana przez nich książkę.

 

27.03.2019 r.

Wizyta Pani z Biblioteki

Tego dnia grupę III odwiedził Pan  Andrzej L. starszy Kapral obrony terytorialnej, żołnierz 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w drugiej Kampanii Lekkiej Piechoty. Na spotkanie przybył on z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza, a także niebezpieczeństwa z jakimi może spotkać się w swojej pracy. Przedszkolaki miały okazję z bliska zobaczyć wyposażenie żołnierskiego plecaka. Pan Andrzej zaprezentował swój strój oraz opisał wszystkie oznaczenia i symbole narodowe. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści gościa. Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi za ciekawe spotkanie w naszym przedszkolu i życzymy samych zaszczytnych chwil w służbie ojczyźnie.

 

02.04.2019 r.

Spotkanie z żołnierzem

W dniu 05.04 20195 w budynku Przedszkola Miejskiego nr 8 w Dębicy obradowała komisja konkursowa, która podjęła decyzje w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na logo i imię przedszkola.

Propozycje:

„Przedszkole na górce”; „Koziołek Matołek”; „Bajkowe przedszkole”; „Truskawkowe przedszkole”; „Drugie życie ósemki”; „Mali odkrywcy”; „Słoneczne misie”; „Dziecięca wyspa”; „Słoneczne przedszkole”; „Jaś i Małgosia”; „Wesoła ósemeczka”; „Ósemkowo”; „Ósemeczka”; „Mali bohaterowie”; „Słoneczna łąka” „Feniks”; „Dębickie skrzaty”; „Tęczowa górka”; „Balonik”; „Motylek”; „Tęczowa ósemka”; „Słoneczny poranek”; „Jana Brzechwy”; „Juliana Tuwima”;„Janusza Korczak”.


Wyróżnione propozycje:

„Słoneczne przedszkole”

„Słoneczne misie”

„Motylek”

„Tęczowy Motylek”

„Słoneczne przedszkole II”

„Przedszkole im. Koziołka Matołka”

Imię przedszkola powstało z połączenia zgłoszonych propozycji :

„Słoneczna ósemka”

Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystości przedszkolnej w dniu 29.04.2019r. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i gratulacje od pani dyrektor – Marii Jeleń.

Uroczystości towarzyszyło spotkanie z malarzem panem Pawłem Maciszewskim pochodzącym z Jaźwin. Pan Paweł przedstawił nam tajniki sztuki malarskiej i zaprezentował swoje prace. Zapraszamy do galerii!

 

29.04.2019 r.

Rozstrzygnięcie konkursu na imię i logo Przedszkola

30.04. 2019 roku nasze przedszkole już po raz czwarty wzięło udział
w uroczystości związanej z obchodami Święta Flagi zorganizowanej w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy.  Głównym punktem programu był udział przedszkolaków w programie edukacyjnym pt: „Poznaj swój kraj bo Polska jest piękna”. Na koniec uroczystości dzieci zatańczyły taniec z biało- czerwonymi flagami oraz uczestniczyły w symbolicznym rozwinięciu flagi przez swoich rówieśników z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Dębicy.

 

  30.04.2019 r.

Święto Flagi

   W ramach współpracy z środowiskiem lokalnym gościliśmy w naszym przedszkolu panie nauczycielki z Centrum Helen Doron, które zaprezentowały
i zapoznały przedszkolaki z nowatorska metodą nauki języka angielskiego Helen Doron. Wspólnie poprzez zabawę z dziećmi przypomniały podstawy tego języka, jak: kolory i zwierzęta mieszkające na wsi i żyjące w środowisku wodnym Wykorzystały przy tym wiele ciekawych materiałów
i pomocy dydaktycznych. Panie, używając kolorowych pacynek z postaciami, cały czas włączały aktywnie dzieci do wymowy prostych słówek angielskich.

Dziękujemy Panią za ciekawą prezentację nowatorskiej metody i poświęcony czas.

 

  06.05.2019 r.

Poznawanie metody „Helen Doron”

Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu rodziców dzieci z grupy III, którzy uczestniczyli w zajęciu otwartym prowadzonym przez Panią Anię S., którego tematem było: „Gdzie słychać muzykę”. Zaproszeni rodzice mieli okazję zobaczyć w jaki sposób ich pociechy zdobywają wiedzę w formie zabawy i przy wykorzystaniu nowatorskiej pomocy dydaktycznej jaką jest tablica interaktywna. Dzieci miały możliwość zobaczyć, usłyszeć i poznać budowę różnych instrumentów muzycznych. Rozpoznawały również różne rodzaje muzyki oraz tworzyły własną muzykę układając nutki na pięciolinii. Zapraszamy do galerii!

 

  16.05.2019 r.

Zajęcie otwarte z rodzicami w grupie III

Maj

„Klubik czytającego rodzica” w grupie II

Zaproszeni rodzice z Grupy II raz w tygodniu czytają dzieciom wierszyki
i bajeczki. Zadaniem klubiku jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat, poznanie utworów literatury dziecięcej (wiersze, bajki, baśnie), kształtowanie poczucia poszanowania książki, uświadomienie wartości płynących z głośnego czytania dzieciom, rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni, przedstawienie formy plastycznej, wrażeń z wysłuchanych utworów.

Każdy z czytających rodziców w dowód wdzięczności otrzymuje medal „Przyjaciel przedszkola”.
 

21.05.2019 r w naszym przedszkolu gościliśmy po raz ostatni Muzyków
z Filharmonii Rzeszowskiej w audycji zatytułowanej „Wakacje tuż tuż!!!” Na zakończenie tego jakże bogatego sezonu artystycznego przedszkolaki wspólnie
z muzykami śpiewały największe i najpiękniejsze szlagiery piosenki wakacyjnej
i harcerskiej, pt: „Płonie ognisko w lesie”, „Stokrotka polna”. Przedszkolaki bardzo polubiły wizyty muzyków w naszym przedszkolu, gdyż dostarczali oni wszystkim dużo radości i wesołej zabawy przy muzyce. Ze smutkiem na twarzy dzieci żegnały gości i śpiewały na koniec „Pożegnalną piosenkę”.

 

21.05.2019 r.

Ostatnie spotkanie z muzykami z Filharmonii

W tym dniu przedszkolaki z Grupy III i IV odwiedziły Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się od sklepiku ze słodkościami, gdzie dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtem, wielkością
i kolorem. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wygląda ich produkcja na przestrzeni lat. Największą jednak atrakcją dla dzieci była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka. Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie sąsiadującej pizzerii, w której przedszkolaki wzięły udział w warsztatach robienia pizzy i miały możliwość spożycia własnej, upieczonej pizzy. To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy bezpiecznie wróciły do przedszkola.

 

23.05.2019 r.

Wycieczka Grupy III i IV do Muzeum Lizaka

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Biblioteki po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Pani Asia zorganizowała zajęcia, na których przedszkolaki poznały różne rodzaje książek: w twardej i miękkiej okładce, książkę 3D, „Pachnącą książkę” oraz książki interaktywne. Dzieci z zaciekawieniem dotykały, oglądały i manipulowały nowo poznanymi książeczkami. Na koniec Pani z Biblioteki przeczytała dzieciom wybraną przez nich książkę i zachęcała do częstszego odwiedzania i wypożyczania książeczek z Biblioteki.

 

24.05.2019 r.

Wizyta Pani z Biblioteki

23.05.2019 r.

Zajęcia otwarte w grupie II „Pszczółki”

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Panie nauczycielki porwały naszych milusińskich w świat teatru, przedstawiając Inscenizację J. Tuwima pt: „Rzepka”. Dzieci bawiły się wspaniale. Dzień obfitował w liczne atrakcje: zabawy taneczne, konkursy, malowanie twarzy. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku oraz smakowania lodów. Mamy nadzieję, że dziecięcy uśmiech nieznikający z twarzy naszych przedszkolaków świadczył o tym, iż dzieci czuły się wyjątkowo. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył ale wspomnienia pozostaną na długo.

 

31.05.2019 r.

Dzień Dziecka

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się  bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.

„Dzień Rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić ze sobą. Z tej okazji nasze przedszkolaki zaprosiły swoich najbliższych na przygotowane programy artystyczne, w których nie zabrakło: przedstawień, okolicznościowych wierszy i piosenek podkreślających wielką miłość do rodziców oraz tańców, które zaprezentowały wszystkie grupy przedszkolne. Na koniec zaproszono rodziców na słodki poczęstunek z niespodzianką w postaci upominków własnoręcznie przygotowanych przez dzieci.

 

30.05. 04.06  05.06  06.06. 2019 r.

Dzień Rodziny

Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru z Krakowa „Bajkoteka”, którzy przedstawili dzieciom bajkę pt: „O smoku, który wszystko robił źle”.  Bajka ta przypomniała dzieciom jak należy zachować się w różnych sytuacjach, które mogą być dla nich niebezpieczne. Główny bohater smok - nie przestrzegał zasad bezpieczeństwa, bo rozmawiał z nieznajomymi, chciał przechodzić przez ulicę na czerwonym  świetle i wiele, wiele innych... Dzieci poznały zasady kulturalnego oraz bezpiecznego zachowania się zarówno w domu, jak i miejscach publicznych.

 

05.06.2019 r.

Teatrzyk „O smoku, który wszystko robił źle”

10.06.2019 r dzieci z grupy Motylki i dzieci z grupy Mróweczki wzięły udział
w wycieczce autokarowej do Parku Rozrywki „Brzezóvka”. Na miejscu czekało na przedszkolaków szereg atrakcji. W pierwszym punkcie programu dzieci zwiedziły Park Historyczny, w którym miały okazję zobaczyć sylwety i usłyszeć wiele ciekawostek na temat wymarłych dinozaurów, zwierząt egzotycznych i ciekawych historycznych postaci. Na koniec zwiedzania dzieci wzięły udział w konkursie
z nagrodami. Wykazały się umiejętnością uważnego słuchania i dużej wiedzy
w tej dziedzinie. Następnie na przedszkolaków czekał ciepły posiłek w punkcie gastronomicznym. Potem była już tylko super zabawa na placu zabaw:  dmuchane zjeżdżalnie, zamki, skakańce, baseny z kulkami, eurobungee, basen z łódkami, trampoliny, mini golf, tor do gokartów,  mini boisko do piłki. Na koniec dzieci zjadły smaczne lody. Te atrakcje dostarczyły naszym milusińskim bagażu emocji
i przeżyć, a nade wszystko dały ogromną radość. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń powróciły do przedszkola.

 

10.06.2019 r.

Wycieczka do Parku Rozrywki „Brzezówka”

W dniu 23.05.2019 r. dzieci z grupy II „Pszczółki” spotkały się na zajęciu otwartym ze swoimi rodzicami. Miały okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas ćwiczeń gimnastycznych. Dzieciaki prawidłowo i sprawnie wykonywały wszystkie ćwiczenia. Szybko reagowały na sygnały dźwiękowe(bębenek), wiedziały jak ustawić się w rzędzie i rozsypce. Wykazały się zwinnością
i szybkością podczas zabaw: „Przeplatanka”, „Po wąskiej kładce”, „Ogonki”
i innych. Wiele radości sprawiła dzieciom integracja z rodzicami i wspólna zabawa w dużym kręgu - improwizacja ruchowa przy piosence Alvaro Soler „Sofia”. Przed rozpoczęciem zajęcia rodzice mieli okazje obejrzeć krótki film „Mama, Tata - Tablet”, którego tematyką był „Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka”, po czym otrzymali przygotowane przez wychowawcę ulotki dotyczące tej tematyki z odesłaniem na stronę internetową w celu uzyskania szerszych informacji.

 

19 czerwca był to dzień, w którym odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków z Grupy IV i V, które w tym roku odchodzą do szkoły. Dzieci wspaniale zaprezentowały program artystyczny. Były wiersze, piosenki i tańce.
Emocji nie brakowało....

Wszyscy byli wzruszeni, ale jednocześnie dumni z naszych przyszłych absolwentów. Na zakończenie Starszaki z rąk Pani Dyrektor otrzymały pamiątkowy dyplom i książkę.

Z żalem żegnamy Starszaki i życzymy powodzenia w szkole!!!

 

19.06.2019 r.

Pożegnanie starszaków